Od wielu lat mówiło się w środowisku, że brakuje reprezentantów zajmujących się standaryzacją wyrobów medycznych, klasyfikacją wyrobów ortopedycnych, uprawnieniami do wykonywania zawodu ortotyka i protetyka, oraz potrzeby dzielenia się doświadczeniami pomiędzy fachowcami dotyczącymi wyrobów indywidualnych i gotowych.
Brakowało też reprezentantów środowiska do rozmów w Ministerstwie Zdrowia dotyczących nowopowstających form refundacyjnych. Historia PTOiPr zainicjowana została w 2002 roku w Zegrzynku. Pierwszym prezesem Polskiego Towarzystwa Ortotyki i Portetyki Narządu Ruchu był Dr Artur Bogucki (kadencja 2002r.-2008r.). To właśnie W miłej atmosferze szkolenia branżowego firmy Ortocentrum padł pomysł zorganizowania i zarejestrowania stowarzyszenia naukowo dydaktycznego opierającego się na zawodach związanych z zaopatrzeniem ortotycznym i protetycznym, jak też w pomoce rewalidacyjne (środki pomocnicze), które to nazewnictwo promował wtedy prezes stowarzyszenia. Pierwsze spotkania były skromne , dzieliliśmy się wiedzą, a właściwie własnymi doświadczeniami z zakresu zaopatrzenia ortotycznego i protetycznego. Opracowano wtedy według wskazówek Ministerstwa Zdrowia nową klasyfikację wyrobów medycznych. Z czasem organizacja okrzepła, zaczęły się nami interesować poważne firmy oraz Ministerstwo Zdrowia szczególnie Departament Leków, oraz Departament Nauki.
Wartością zasadniczą stali się członkowie PTOiPr oraz idea bezstronności grupy. Nasza niezależność grupy fachowców działających na zasadach non profit, dbających o poziom i rozwój szeroko rozumianej ortotyki i protetyki. PTOiPr jest miejscem wyrażania własnego zdania i komentowania działalności Władz zagwarantowane zarejestrowanym w KRS Statutem. Organizacja stała się opiniotwórcza, a Zarząd stał się dla Środowiska "Mężem Zaufania", gdzie zwraca się z uwagami o nieuczciwej konkurencji, niefachowo wykonanymi wyrobami, nadgorliwymi działaniami kontrolnymi NFZ itp. Jest to miejsce dzielenia się swoimi porażkami i sukcesami. Uważamy , że największym sukcesem w początkowej fazie działania PTOiPr było pojednanie i współpraca często konkurujących ze sobą firm i fachowców, gdzie na łonie zrzeszenia (w sprzyjającej atmosferze) mogli się jednoczyć i wyrażać zgodne opinie co do zjawisk, rozwoju czy koncepcji technicznych występujących w zaopatrzeniu ortotycznym i protetycznym. Kolejnym prezestem PTOiPr od 2009r. został Pan Michał Czachor. Ponownie na następną kadencję został wybrany W Morach/k. Warszawy 20-go kwietnia 2013r podczas Walnego Zgromadzenia.
Na ostatnim Walnym Zebraniu, które odbyło się w Chrustach, gm. Zagańsk k/Kielc 03-go czerwca 2016r zostały wybrane nowe władze PTOiPr.
- Prezesem został Damian Szubski,
- I V-ce Prezesem Błażej Laska,
- II V-ce Prezesem Emil Chojnowski,
- sekretarzem Michał Czachor,
- skarbnikiem Małgorzata Kahl,
- członkiem zarządu Szymon Janicki,
- członkiem zarządu Dariusz Wilczak.
Przez kilka lat działalności odbyło się wiele zjazdów PTOiPr połączonych z sesjami naukowymi. Zjazdy tematyczne dały możliwość zapoznania się z najnowszymi tendencjami w materiałoznawstwie, technice aparatowania i protezowania, zaopatrzenia w gorsety ortopedyczne, filmowe zapoznanie z artroskopią czy najnowszymi badaniami stóp. Stowarzyszenie wykorzystując doświadczenie i wiedzę swoich członków działając zgodnie ze statutowymi celami opiniuje ustawy i rozporządzenia dotyczące żywotnych interesów członków Stowarzyszenia. Obecnie Stowarzyszenie stara się o środki unijne dotyczące szkoleń. Na bieżąco o działalności PTOiPr można zapoznać się za pomocą Newslettera.
Każda osoba fizyczna należąca do Towarzystwa może aktywować dostęp do zamkniętego forum na Facebook pisząc maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.